افتتاح دفتر خلیج فارس مبارک یونیما به جواد ذوالفقاری تقدیم شدافتتاح دفتر خلیج فارس مبارک یونیما به جواد ذوالفقاری تقدیم شد #1
در مراسم یادبود زنده‌یاد جواد ذوالفقاری که روز گذشته ـ 11 اردیبهشت‌ماه ـ  در تالار مولوی برگزار شد، مبارک یونیما، افتتاح دفتر خلیج فارس را به وی تقدیم کرد.

به گزارش سایت مبارک یونیما، این مراسم  به پاسداشت 40 سال فعالیت مستمر، جواد ذولفقاری، در حوزه نمایش عروسکی ، به همت انجمن نمایشگران عروسکی خانه تئاتر و با همکاری دانشکده هنرهای زیبا، ساعت 17 روز گذشته، در تالار مولوی برگزار شد.


در آغاز این مراسم، پس از اجرای موسیقی توسط عباس تقی آبادی و محسن تقی‌نژاد، فریبا رئیسی، رئیس دفتر تولیدات نمایش عروسکی مرکز هنرهای نمایشی، برای ادای سخن به روی سن حاضر شد.


در یادداشتی که رئیسی آن را خواند، از خاطرات همکاری جواد ذوالفقاری با دفتر تولیدات و دلایل کناره گیری او از این دفتر یاد شده بود.

رئیسی در پایان این یادداشت، در حالی که بغض راه گلویش را بسته بود، اضافه کرد: «در نبود شما دلمان گرفته است، ولی احساس بدبختی نمی‌کنیم. چرا که از شما یاد گرفتیم چشم بر نامرادی‌ها ببندیم و همدیگر را با وجود اختلاف سلیقه‌ها دوست داشته باشیم و امروز هم آموختیم که یک روز چشم ما هم در خواب می‌شود، روح‌تان شاد.»

سپس پوپک عظیم‌پور، از اعضای هیئت مدیره مبارک یونیما - شعبه ایرانی اتحادیه بین المللی نمایشگران عروسکی - ، برای قرائت پیام حمیدرضا اردلان، رئیس یونیمای ایران به روی سن حاضر شد.
اردلان در این پیام ضمن یادآوری این نکته که ذولفقاری اولین عضو مستقل ایرانی یونیماست، افتتاح دفتر خلیج فارس مبارک یونیما در این روز را به او تقدیم کرد.
در پایان این پیام آمده بود: «امیدوارم یونیما به همراه نمایشگران عروسکی و دفتر تولیدات نمایش عروسکی، لوحی را با نام جواد ذوالفقاری طراحی کرده و به عنوان جایزه ملی و به صورت مداوم هر سال به سه نفر از فعالان این عرصه اهدا کند.»

در ادامه این مراسم ایرج راد، مدیرعامل خانه تئاتر، به روی صحنه آمد و ضمن برشمردن سجایای اخلاقی ذولفقاری، گفت:«او عاشق کار، هنر و تمام کسانی بود که کار عروسکی انجام می‌دادند. همچنین جواد ذوالفقاری یکی از فعال‌ترین اعضای خانه تئاتر در انجمن نمایشگران عروسکی بود که بی‌ریا، بدون حاشیه و بی‌هیچ چشمداشتی فعالیت می‌کرد و تأثیرگذار بود.»

راد در پایان سخنانش یادآور شد: «او همواره زنده است و لبخندش در یاد ماست و همواره عروسک‌ها و عروسک‌گردان‌ها برایش دعا می‌کنند.»

سعید اسدی، سرپرست تئاتر مولوی، دیگر سخنران این مراسم بود.

اسدی با ذکر خاطره ای از لحظه ی شنیدن خبر درگذشت ذولفقاری، گفت: «خبر درگذشت استاد ذوالفقاری را از طریق sms دریافت کردم. این در حالی بود که ما میزبان نمایش "سمک عیار" بودیم و من امید داشتم که حالشان بهتر شود و یک روز هم برای مدیریت اجرای‌شان حاضر شوند.»
وی در ادامه خاطرنشان کرد: «مانده بودم که اجرای اثرشان انجام خواهد شد که بچه‌های گروه تماس گرفتند و گفتند امروز اجرا می‌کنیم. »
اسدی افزود: «اجرای آن روز عجیب‌ترین اجرایی بود که تا به حال دیده ام. احساس بازیگران و احساسی که در صحنه بود بسیار تأثیرگذار بود.»
وی از اینکه این مراسم در یک مکان دانشگاهی برگزار می شود اظهار خرسندی کرد و افزود: «شاگردانش راه او را ادامه می‌دهند و این روند همچنان ادامه پیدا می‌کند و ذوالفقاری بقای جاودان دارد.»

در ادامه این مراسم، حامد زحمتکش به نمایندگی از انجمن تئاتر کودک و نوجوان یادداشتی را قرائت کرد و در ادامه

پیام بهروز غریب‌پور توسط، مجید بوربور خوانده شد.

همچنین، بهزاد فراهانی، نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر، از دیگر سخنرانان این مراسم بود.
وی پس از تسلیت به خانواده و شاگردان آن مرحوم عنوان کرد: «من جواد را از دوره‌های نوجوانی می‌شناسم، او معلم اخلاق بود و همیشه عاشق عدالت اجتماعی و دموکراسی بود.همچنین معلمی بود که دلش برای شاگردانش می‌تپید و هر آنچه را که کسب کرده بود به شاگردانش انتقال می‌داد.»

در بخش دیگری از این مراسم نشان مدالیوم خانه تئاتر به پاس زحمات زنده‌یاد ذوالفقاری و تقدیر از وی به همسر او اهدا کرد.
ایرج راد که این نشان را به همسر زنده یاد ذولفقاری اهدا می کرد، گفت: «متأسفم که جواد ذوالفقاری در میان ما نیست تا این لوح ناقابل را به او اهدا کنیم. باور کنید پیش از این قرار بود به پاس زحمات بی‌شائبه‌اش در عرصه هنر از او تقدیر کنیم.»
وی اظهار کرد: «خوشحالم که نمایش "سمک عیار" در مکان مقدس دانشگاه به صحنه رفت و عدم حضور او را در اینجا مرگ نمی‌بینم، نمی دانم چرا دیر کرده است!»
همسر زنده‌یاد جواد ذوالفقاری نیز پس از دریافت لوح رو به حضار خاطرنشان کرد: «آخرین جمله‌ای که او گفت این بود: "از قول من از همه تشکر کن، به همه خیلی زحمت دادم. مخصوصاً به دوستانم.»
این مراسم با ایراد سخنان بهنود ذوالفقاری پسر این هنرمند ادامه یافت.

در پایان این مراسم فیلم کوتاهی که درباره جواد ذوالفقاری و به همت انجمن نمایشگران عروسکی خانه تئاتر ساخته شده بود به نمایش در آمد.


هما جدیکار، آزاد پورمختار، منصور خلج، مسعود دلخواه، مریم معترف، زهرا صبری، بهرام شاه محمدلو، داوود کیانیان، حسن دادشکر،  منوچهر اکبر لو و... از جمله هنرمندانی بودند که در مراسم تقدیر زنده‌یاد جواد ذوالفقاری حضور داشتند.


گفتنی است، حاضرین، پس از این مراسم، به دیدن نمایش «سمک عیار»، آخرین اثر زنده یاد جواد ذوالفقاری که در تالار مولوی به روی صحنه است، نشستند.