مشاور پژوهشی جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویی انصراف دادمشاور پژوهشی جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویی انصراف داد #1
پوپک عظیم پور مشاور پژوهشی دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی دانشجویی، طی نامه ای از مسئولیت خود انصراف داد.
به گزارش سایت مبارک یونیما، در حالی که زمان کمی به برگزاری دوازدهمین دوره جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویی باقی مانده، پوپک عظیم پور، مشاور بخش پژوهش این جشنواره، طی نامه ای که نسخه ای از آن در اختیار کمیته روابط عمومی مبارک یونیما قرار گرفت، انصراف خود را از ادامه همکاری با این جشنواره اعلام کرد.
در این نامه که خطاب به زینب لک دبیر این جشنواره نوشته شده، آمده است: «هر جریانی بر پایه نظریه خود استوار است و نظریه اعتبار و دوامی ندارد مگر از بن مایه های پژوهشی خاستگاه خویش سر بر آورده و همواره پویا باشد. بی شک جریان جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویی نیز که از دل یک نهاد علمی - اندیشگی بر آمده و امروز می رود تا چراغ منزلگاه دوازدهم خویش را بر افروزد، از این قاعده مستثنی نیست.
بدین رو اینجانب، با در نظر گرفتن ضرورت امر پژوهش و فقدان زیرساخت های نظری در حوزه تئاتر عروسکی، دعوت دوستان دانشجو را در این دوره از جشنواره پاسخ مثبت دادم. اما دیر نپایید که کم تجربگی ها و خودرایی های این دوستان، و عدم تمکین مدیریت های فرهنگی و آموزشی حامی، دست به دست هم داد، تا جایی که این ضرورت مهم (امر پژوهش) را از نظر دور داشته، قدمی مؤثر برای آن بر نداشته و حتی تعهدات و توافقات اولیه خویش را نیز به فراموشی سپردند که از این چراغ جز دود، نصیب دانشجویانی که در راه پژوهش گام بر داشتند، نشد.»
عظیم پور در ادامه به اظهار نظر رسانه ای دبیر این جشنواره اشاره کرده و نوشته است: «حضرتعالی در گفت و گو با یکی از خبرگزاری ها آماده نبودن 1 کتاب این بخش در زمان مقرر را دلیل چاپ نشدن این اثر دانسته و چاپ آن را وعده به سال دیگر داده اید در حالی که چنین نیست و علاوه بر اینکه این کتاب در زمان مقرر آماده شد، شما قول چاپ آن را از جانب مسئولین مرکز هنرهای نمایشی و انتشارات نمایش در مردادماه اعلام کردند. شاید پیگیری تندیس جشنواره یا پوستر سال آینده یا اموری از این دست از اهمیت بیشتری نسبت به تولید کتاب برخوردار است که اگر اینچنین نبود، شما وقت بیشتری برای پیگیری تعهداتتان به بخش پژوهشی جشنواره و یافتن ناشری دولتی یا خصوصی می یافتید و زحمت تعدادی دانشجو برای ترجمه و تألیف اثری ارزشمند در این حوزه نادیده نمی گرفتید.»
وی در پایان این نامه آورده است: «از آنجا که گفت و گوهای بسیار اینجانب با حضرتعالی و مسئولین محترم جشنواره راه به جایی نبرد، اکنون اینجانب حضور مشورتی خود در کنار دوستان اجرایی این جشنواره را ثمربخش ندیده و بدینوسیله انصراف خود را از سمت مشاور پژوهشی جشنواره اعلام می دارم. امید است جشنواره دوازدهم هر چه پربارتر و پر فروغ تر و به سود جامعه تئاتر عروسکی دانشجویی برگزار شود.»
گفتنی است انصراف عظیم پور در حالی صورت گرفت که هفته گذشته مارال کریمی دبیر بخش پژوهش این جشنواره نیز از سمت خود انصراف داده بود.
همچنین بر اساس اخبار منتشر شده در رسانه ها طی هفته گذشته، به نظر می رسد این انصراف ها در پی بروز ناهماهنگی های پیش آمده و عدم همکاری دبیر جشنواره با بخش پژوهش صورت گرفته است.
دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی دانشجویی از 20 تا 28 آبان‌ماه برگزار می‌شود.