كارگاه تئاتر عروسكی «قره‌گوز» برای اعضای مبارک یونیما برگزار می شودكارگاه تئاتر عروسكی «قره‌گوز» برای اعضای مبارک یونیما برگزار می شود #1
كارگاه سه روزه تئاتر عروسكي «قره‌گوز»، توسط چنگیز اوزک، از 23 تا 25 تیرماه سال جاری، براي اعضای مبارک یونیما برگزار می شود.
به گزارش سایت مبارک یونیما، در این کارگاه سه روزه که به همت کمیته روابط بین الملل و آموزش مبارک یونیما و با همکاری مرکز هنرهای نمایشی در حاشیه سمینار پانزدهمین جشنواره بین المللی نمایش های آیینی و سنتی برگزار می شود، چنگیز اوزک، نمایشگر عروسکی و متخصص نمایش سنتی سایه ترکیه، شرکت کنندگان را با نمایش «قره گوز» آشنا می کند.
بر اساس فراخوان این کارگاه، اوزک این کارگاه را در 4 جلسه سه ساعته با حضور 20 نفر از حرفه ای ها شامل بازي‌دهندگان و سازندگان عروسك، بازيگران، طراحان صحنه و لباس، برگزار خواهد کرد.
بر همین اساس، در نخستین جلسه این کارگاه، تاریخچه و روند شکل گیری این نمایش و اینکه چگونه می شود با ابزار سنتي از چرم شتر عروسك قر‌گوز ساخت؟، مورد بررسی قرار می گیرد.
در روز دوم، شركت كنندگان با آموخته‌هاي روز اول و با طراحي خود، شروع به ساختن عروسك خود مي‌كنند كه بخشي از يك موضوعِ واحدِ توافق شده خواهد بود.
همچنین در روز سوم این کارگاه که در دو نوبت صبح و عصر برگزار می شود، در نوبت نخست، عروسك ها از چرم شتر ساخته مي‌شوند و در نوبت دوم، عروسك ها روي پرده سايه به نمايش در مي آيند.
شایان ذکر است، این کارگاه در روزهای 5 شنبه 23 تيرماه ساعت 9 تا 12، جمعه 24 تيرماه ساعت 9 تا 12 و شنبه 25 تيرماه ساعت 9 تا 12 و 15 تا 17، در کارگاه مجموعه تئاتر شهر برگزار خواهد شد.
اعضای مبارک یونیما جهت شرکت در این کارگاه می توانند تقاضای حضور خود را به همراه شماره تماس، تا روز 22 تیرماه سال جاری، به آدرس اینترنتی info@unima.ir ارسال کنند.
گفتنی است از میان متقاضیان 20 نفر انتخاب شده و در پایان روز 22 تیرماه به آن ها اطلاع داده خواهد شد.


چنگیز اوزک در سال 1964 در استانبول ترکیه به دنیا آمد. وی از سال 1977 و از سن 13 سالگی در زمینه تئاتر سایه سنتی ترکیه فعالیت کرده است. «درخت جادویی»، نخستین نمایش این هنرمند است که بر اساس ریشه های شمنیستی قره گوز ساخت و در آن از عناصر حقیقی و کهن این نوع نمایش بهره گرفت.
او در سال 1998 نیز نمایش «هیولای آشغال» را با رویکردی جدید بر اساس این گونه نمایش سنتی اجرا کرده و در همان سال نیز نخستین دوره جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی استانبول را تأسیس کرد.
اوزک تا به حال این گونه نمایشی را بسیاری از کشورهای جهان اجرا نموده و نمایشگاه ها، کارگاه های گوناگونی را نیز در ارتباط با نمایش سنتی سایه ترکیه، در سراسر جهان برگزار کرده است.