نخستین عضو ایرانی یونیما درگذشتنخستین عضو ایرانی یونیما درگذشت #1

جواد ذولفقاری، نخستین عضو ایرانی یونیما، صبح امروز – 7 اردیبهشت ماه – پس از طی یک دوره بیماری، دار فانی را وداع گفت.
به گزارش سایت مبارک یونیما، جواد ذوالفقاری، نویسنده، مترجم، کارگردان و مدرس تئاتر عروسکی، طی یک دوره بیماری و بر اثر سرطان کبد، بامداد امروز – 7 اردیبهشت ماه -  چشم از جهان فرو بست.
وی که در سال 1353 به صورت فردی و مستقل به عضویت یونیما در آمد، نخستین عضو ایرانی یونیما - اتحادیه بین المللی نمایشگران عروسکی – بود.
جواد ذولفقاری در سال های حضور خود در یونیما، طی دوره هایی مشاور هیئت اجرایی و عضو کمیته ی آسیا – اقیانوسیه یونیما و عضو هیئت مدیره مبارک یونیما – شعبه ایرانی اتحادیه بین المللی نمایشگران عروسکی – بود.
مبارک یونیما، درگذشت این استاد نمایش عروسکی را به خانواده آن مرحوم و خانواده جهانی یونیما تسلیت گفته و از خداوند برای آن مرحوم رحمت واسعه و برای بازماندگان ایشان بردباری و تندرستی را آرزومند است.
گفتنی است، پیکر این هنرمند، شنبه 10 اردیبهشت‌ماه، ساعت 9 صبح، از مقابل تالار وحدت تشییع می‌شود.

جواد ذولفقاری در سال 1331 در همدان چشم به جهان گشود. پس از طی مدارج تحصیلی و آموختن زبان انگلیسی، طراحی و نقاشی در طول این دوران، در سال 1351 در رشته ی نمایش عروسکی وارد دانشکده هنرهای دراماتیک شده و در سال 1357 با مدرک کارشناسی ارشد از این دانشکده فارغ التحصیل شد.
وی در طول دوران زندگی هنری خویش در حوزه های گوناگونی فعالیت کرد و در مقام نویسنده، مترجم، کارگردان، مدرس، مدیر و ناشر، در اعتلای هنر به ویژه نمایش عروسکی ایران بسیار کوشید.
«دوستان الماس»، ‏«همه با هم»، «بز زنگوله‌ پا»،‏ «کدو قلقله زن»، «سیاوش، فرنگیس» و «علی بابا و چهل دزد بغداد»، از جمله آثاری است که ذوالفقاری نوشته و کارگردانی کرده است.
آخرین اثر نمایشی وی با عنوان «سمک عیار»، هم اکنون در تالار مولوی بر روی صحنه است.
ذولفقاری در سال 1376 مؤسسه فرهنگی هنری نوروز هنر را تأسیس کرد و به عنوان ناشر، به حوزه نشر پا گذاشت. ذولفقاری در این سال ها، کتاب های بسیاری را در انتشارات خود به چاپ رساند و کمک شایانی به حوزه نظری نمایش عروسکی کرد.
«بز زنگوله»، «پا کدو قلقله زن»، «خرمشیر»، «دم دوز»، «بازی پسر و گرگ»، «سیاوش، فرنگیس»، از جمله آثاری است که به قلم این نمایشنامه نویس به چاپ رسید.
همچنین، کتاب هایی نیز به قلم ترجمه ذوالفقاری در این سال ها به دست نشر سپرده شد که از آن میان می توان به «هنر عروسکی» نوشته بیل برد، «حرفه من»، نوشته سرگئی ابراتسف، «تئاتر مردم ستمدیده» نوشته آگوستو بوال، «تئاتر قانونگذاری، بهره گیری از نمایش در کار سیاسی» نوشته آگوستو بوال و «پنج نمایشنامه عروسکی» نوشته فدریکو گارسیا لورکا، اشاره کرد.
سردبیری و انتشار دو شماره از فصلنامه تجیر، اولین فصل‌نامه نمایش عروسکی در ایران که به موضوعات و بخش‌های مختلف هنر نمایش عروسکی می‌پرداخت و به مناسبت برگزاری جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی دانشجویی به چاپ رسید، از دیگر فعالیت های این نویسنده است.
همچنین، این هنرمند به عنوان داور با بسیاری از جشنواره های بین المللی از جمله جشنواره جهانی نمایش عروسکی زاگرب یوگسلاوی، جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران – مبارک، جشنواره بین المللی نمایش عروسکی دانشجویی، جشنواره کانون‌های نمایشی شهرداری تهران، همکاری داشت.
برگزاری نمایشگاه عروسک‌های آسیا در تالار وحدت، برپایی نمایشگاه دائمی هنرهای نمایش جهان در تالار وحدت، برگزاری شانزده جلسه کارگاه پژوهش نمایش عروسکی، تدریس در دانشگاه، عضویت در هیئت مدیره انجمن نمایشگران عروسکی خانه تئاتر و دفتر تولیدات نمایش عروسکی مرکز هنرهای نمایشی و... از جمله دیگر فعالیت های این هنرمند بود که رتبه درجه یک هنری را نیز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده بود.
جواد ذولفقاری، نویسنده، مترجم، کارگردان، مدرس تئاتر عروسکی و ناشر، در صبح روز هفتم اردیبهشت ماه سال 1390، بر اثر سرطان کبد به دیار باقی شتافت.